• 01735882441

گل رامیان

دالان بهشت

Image is not available
previous arrow
previous arrow
next arrow
next arrow
ArrowArrow
Slider
-->

گل رامیان

چشمه گل رامیان (نگین فیروزه ای گلستان)

گل رامیان عمیق ترین چشمه آب سرد جهان است که براساس کتب تاریخی عمق آن 44 متر و به روایتی80 متر است .این چشمه به صورت یک استخر طبیعی وبیضی شکل به طول 90 متر و عرض 80 متر است که در ارتفاع 320 متری از سطح دریا قرار دارد. از سه طرف به جنگل و ازیک طرف به زمین های زراعی متصل است. آب چشمه ازکف زمین می جوشد و خود زاینده است و از هیچ کجا آب وارد آن نمی شود . فقط یک مجرا برای خروج آب دارد. پوشش گیاهی اطراف آن را درختان پهن برگ، بلوط و درختچه های ولیک تشکیل می دهد ودرنزدیکی آن، ذخیره گاه جنگی درختان زربین واقع شده است. این تفرجگاه زیبا درفاصله 5 کیلومتری جنوب شهر قرار دارد ودارای جاده ای آسفالته می باشد.

رنگ این چشمه به دلیل عمق زیاد ، سبزتیره بسیارخوشرنگ است و به دلیل رنگ کبودش به این چشمه کبود استخر می گویند. عمده ماهيان گل، ماهي سفيد رودخانه‌اي است و تغذيه اين ماهي بيشتر از حشرات آبزي و نرم‌تنان است اين گونه ماهي در اين منطقه داراي ارزش صيد ورزشي با قلاب است. 

گل رامیان به عنوان عنصر نمادین جایگاه مقدس نیایش آب در فرهنگ و آداب و هنر سرزمین آرامیان جایگاه ویژهای داشته است.

دلیل نامگذاری این چشمه تحت عنوان «گل» به فرهنگ و زبان مردم بومی این ناحیه مربوط است . زیرا گفته می شود از نظرتاریخی جمعیت غالب منطقه از نژاد ترک و تیره ای از ایل گراییلی هستند و کلمه گل درادبیات ترکی به جای گود و عمیق که آب در آن جمع می شود اطلاق شده وتلفظ دقیق آن در زبان ترکی «گوءل»است.

  • ایران ، استان گلستان ، شهررامیان ،خیابان امام (ره)
  • 01735882441
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظر سنجی

نظر شما درباره قالب جدید سایت چیست؟

ارسال پیغام

  ایمیل ارسال نشد !   Your email has been sent.
بالا